دسته‌بندی‌ها

توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).
شعر من یار مهربانم

گوش کنید

شعر من یار مهربانم

گروه محتوای رشد 19 مرداد، 1399

19 مرداد، 1399 0 0 دیدگاه 0 بازدید کتاب گویا فارسی - پایه دوم (درس اول: یار مهربان) من یار مهربانم / دانا و خوش بیانمگویم سخن فراوان / با آن که بی‌زبانم پندت دهم فراوان / من یار پنددانم من دوستی هنرمند / با سود و بی‌زیانم از من مباش غافل / من یار مهربانم  شاعر: عباس یمینی شریفدر ادامه می‌توانید به فایل صوتی این درس گوش فرا دهید.

برچسب‌ها: ابتدایی زبان و ادبیات فارسی فارسی کتاب گویا پایه دوم درس اول

گالری مربوط به این مقاله را با کلیک بر روی دکمه‌ی روبرو تغییر دهید. فایل‌ها و رسانه‌ها

درباره نویسنده

گروه محتوای رشد ادامه مطالب بیشتر از این نویسنده

شعر یار مهربان (فارسی دوم) a icle اکتبر 20, 2019 شعر نویسی, شعرهای کودکانه دیدگاهتان را بنویسید 47,744 بازدید مطالب مشابه داستان شعر خویشتن آرای مشو چون بهار تا نکند در تو طمع روزگار مارس 15, 2021 شعر حمد بر کردگار یکتا باد (نیایش فارسی سوم) دسامبر 26, 2019 شعر بهاران (فارسی سوم) + متن و معنی دسامبر 26, 2019 شعر یار مهربان که سراینده آن زنده یاد عباس یمینی شریف است؛ در صفحه 9 کتاب فارسی دوم درج شده است؛ در این مطلب؛ قصد داریم تا متن و فایل صوتی این شعر را قرار دهیم؛ با ما همراه باشید.     متن شعر: من یار مهربانم دانا و خوش بیانم گویم سخن فراوان با آن که بی زبانم هرمشکلی که داری مشکل گشای آنم پندت دهم فراوان من یار پند دانم من دوستی هنرمند با سود و بی زیانم ازمن مباش غافل من یار مهربانم   فایل صوتی: h p://sama gol.i /wp-co e /uploads/2019/10/3-یار-مهربان.mp3 منبع تصویر: سایت رشد منبع شعر: عباس یمینی شریف زندگینامه و بیوگرافی شاعر عباس یمینی شریف  در سال 1298 درتهران متولد و 28 آذر 1368در گذشت. وی بیش از 50 کتاب شعر وداستان برای کودکان ونوجوانان تالیف کرد و در راه اندازی چندین نشریه ویژه کودکان و نوجوانان سهمی عمده و جدی داشت. در سال ،۱۳۲۳ به پیشنهاد «ابراهیم بنی احمد» و به سردبیری یمینی شریف نخستین شماره مجله بازی کودکان انتشار یافت. در سال «۱۳۲۴» و پس از آن اشعار او در کتابت های درس کلاس در اول و دوم و سوم کلیه دبستان ها وارد شد.کتاب کلاس اول ابتدایی تألیف او به کتاب «دارا» و «آذر» معروف است که سال ها نخستین کتاب آموزشی کودکان ایران بود. در سال 1341 با همکاری عده ای از فرهنگیان با سابقه به تاسیس موسسه ی فرهنگی و غیر انتفاعی شورای کتاب کودک پرداخت و از سال تاسیس عضویت در هیئت مدیره و خزانه داری شورا را تقبل کرد؛ در سال 1350 به همت وی جایزه ی نقدی یمینی شریف تاسیس شد و از آن تاریخ به بعد هرساله به بهترین اثر چاپ شده در حوزه ی ادبیات کودکان تعلق گرفت. وی در سال های 1333 و 1345 موفق به دریافت جایزه ی سلطنتی بهترین کتاب کودکان و در سال 1346 نیز نایل به دریافت جایزه ی بین المللی یونسکو به مناسبت تالیف بهترین کتاب سال در ایران شده است. معروفترین شعر او که در کتابهای دبستانی بسیار استفاده می شود شعر وی در باره کتاب است که با این مصراع شروع می شود. من یار مهربانم ، دانا و خوش بیانم ، گویم سخن فراوان ، با ‌آنکه بی زبانم . یمینی عشق به کودکان را تا لحظه های آخرین عمر زمزمه می کرد , و جالب این که بر سر مزارش شعری نوشته است که نشان می دهد همچنان و دردنیای دیگر هم به یاد کودکان است. اشتراک فیس بوک Twi e Google + S umbleupo Li kedI Pi e es

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب